Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Toruń

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inwestowanie w monety
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BrodowskiG
Administrator



Dołączył: 21 Cze 2007
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pią 15:31, 22 Cze 2007    Temat postu: Toruń

wiec co sadzicie o tej monecie?

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BrodowskiG dnia Pią 21:34, 22 Cze 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BrodowskiG
Administrator



Dołączył: 21 Cze 2007
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pią 15:38, 22 Cze 2007    Temat postu: mala analiza z emonet

Przed nami kolejna emisja. 21 Czerwca Narodowy Bank Polski wyemituje dwie nowe monety o nominałach 2 i 20 złotych. Tematem tych monet jest średniowieczne miasto w Toruniu. Numizmaty o nominałach 2 i 20 złotych zostaną wydane w ramach znanej i popularnej serii "Zabytki Kultury Materialnej w Polsce".

Seria ta, co warto wspomnieć, została zapoczątkowana jeszcze za czasów PRL. Pierwszą monetą ukazującą Zabytki Kultury Materialnej w Polsce była 100 złotówka: „Zamek Królewski w Warszawie”. Moneta ta została wydana w 1975 roku w nakładzie 50177 sztuk. Wykonana była ze srebra o próbie 0,625 i wadze 16,5 grama.

Kolejną monetą z serii była również 100 złotówka, wydana dwa lat później w 1977 roku, o nazwie „Zamek Królewski na Wawelu”. Te dwie monety wydane w latach 70-tych XX wieku różnią się od obecnych monet dwudziestozłotowych wagą, rozmiarem i próbą srebra. Obecne srebrne 20 złotówki ważą 28,28 gram i są próby 0,925 Ag.

Po roku 1977 nastąpiła dość długa przerwa i kolejna moneta z tej serii ukazała się dopiero w roku 1993. Srebrny numizmat, o olbrzymim jak na dzisiejsze czasy nominale 300000 złotych, przedstawiał Zamek w Łańcucie. Waga monety wynosiła 31,1 gram, czyli dokładnie jedną uncję a metalem użytym do produkcji było srebro najwyższej próby 0,999.

W 1995 roku Narodowy Bank Polski uznał, że warto wrócić do tej ciekawej serii nawiązującej do historii naszego kraju i promującej ważne i ciekawe miejsca i zabytki. Oficjalna nazwa brzmiała „Zamki i Pałace w Polsce”. Pierwszą monetą wydana po denominacji był „Pałac Królewski w Łazienkach” o nominale 20 złotych. Wielkość emisji wyniosła 20000 sztuk a cena emisyjna była na poziomie 33 złotych, czyli niewiele więcej niż nominał monety.

W latach 1995-2000 NBP wyemitował sześć monet dwudziestozłotowych z serii Zamki i Pałace w Polsce.

W 2001 roku oficjalna nazwa serii uległa zmianie na „Zabytki Kultury Materialnej w Polsce”, jednak, NBP podkreśla, że jest to kontynuacja serii „Zamki i Pałace w Polsce”. Pierwszą monetą po zmianie nazwy była 20 złotówka „Kopalnia soli w Wieliczce” wydana w roku 2001 w nakładzie 25000 sztuk.

20 złotych „Miasto średniowieczne w Toruniu” będzie dziesiątą monetą wydaną od 1995 roku.

Jeżeli chcielibyśmy się przyjrzeć tym pięknym numizmatom w kontekście inwestycji to wyniki są oszałamiające. Najwyższy wzrost cen miały takie monety 20 złotowe jak:

Zamek w Piaskowej Skale 1210 %,
Zamek w Lidzbarku Warmińskim 1197 %,
Pałac Królewski w Łazienkach 1021 %.

Są to trzy pierwsze monety z tej serii wydane po 1995. Jednak, nie tylko na najstarszych monetach można było tak dużo zarobić. Stopa zwrotu dla monety 20 złotych Kopalnia Soli w Wieliczce wydanej w 2001 wynosi aż 938 %, co daje średniorocznie zysk na poziomie ponad 150 %.

Jeżeli chodzi o 20 złotych „Toruń”, który będzie wydany już niebawem to wielkość nakładu wynosząca 56000 sztuk jest podobna do nakładu monety 20 złotowej „Zamek w Malborku” (51000 sztuk). Srebrny „Malbork” zdrożał w ciągu 5 lat o 106 % co jest dobrym wynikiem. Wzrost ceny nie nastąpił jednak od razu po dniu emisji, a moneta jeszcze przez długi czas po wydaniu leżała w bankowych gablotach. Obecnie rynek monet kolekcjonerskich w Polsce jest dużo bardziej chłonny niż pięć lat temu, więc nie należy liczyć, aby Toruń równie długo czekał na sprzedaż.

Zależy to również od wyglądu monety, a 20 złotówka Zamek w Malborku z dodatkiem ceramiki jest, według mnie, wyjątkowo atrakcyjną monetą. Toruń, biorąc pod uwagę projekt, również wygląda interesująco.

Przy obecnym zainteresowaniu numizmatyką uważam, że wzrost ceny będzie na podobnym poziomie jak to miało miejsce w przypadku „Malborka”. 20 złotych „Miasto średniowieczne w Toruniu” zapowiada się być bezpieczną, długoterminową inwestycją.

Warto dodać, że od 1995 wraz z każdą srebrną 20 złotówką z serii Zabytki Kultury Materialnej w Polsce NBP równolegle emitował 2 złotówki GN z tej samej okazji.

Monety 2 złote Golden Nordic zawsze potrafią zaskoczyć zbieraczy i inwestorów. Stopa zwrotu dla popularnych dwuzłotówek i tym razem była ogromna i praktycznie nie porównywalna do alternatywnych inwestycji.

Pierwsze trzy dwójki czyli: Zamek w Piaskowej Skale, Zamek w Lidzbarku Warmińskim, Pałac Królewski w Łazienkach drożały średnio rocznie od 250 do 350 %. W przypadku całej serii monet obejmującej dziewięć różnych egzemplarzy cena siedmiu rosła o ponad 100 % średnio co roku.

Podczas ostatnich emisji monet GN, ceny popularnych woreczków zawierających po 50 sztuk monet, były mocno wywindowane. Obecnie w przypadku „Miasta średniowiecznego Toruń” ceny są dość rozsądne. Jeżeli ktoś kupi w dobrej cenie, będzie miał szanse na zyski praktycznie bez ryzyka, gdyż trzeba pamiętać, że zawsze możemy po prostu płacić tymi monetami.

zródło: emonety.pl


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inwestowanie w monety Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin